دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته یکی از اصلی ترین ابزار های حفاظتی در دنیای امروز به شمار می رود. دوربین ها بر اساس نوع انتقال تصویر به دسته های وایرلس AHD و IP و آنالوگ تقسیم بندی می شوند. در کنار آن ها مجموعه HDCVI داهوا و HDTVI هایک ویژن هم هستند که منحصرا توسط این دو برند تولید می شوند و تصاویر HD را بر بستر آنالوگ انتقال می دهد. همچنین دوربین ها را براساس شکل ظاهری می توان در گروه های بولت، دام و اسپید دام قرار داد که هر کدام شرایط استفاده خاص خود را دارند.

دوربین مداربسته برای فروشگاه و مغازه

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

اساساً برای فروشگاه ها و مغازه ها، دوربین های خاصی پیشنهاد نمی شود ولی با این حال نکات زیادی وجود دارد که اگر مغازه داران و نصابان محترم دوربین، به آن توجه داشته باشند، نتیجه کار برای هر دو طرف مطلوب تر خواهد بود.

✅ با توجه به صنف فروشگاه، درجه اهمیت کیفیت تصاویر را مد نظر داشته باشید. به طور مثال در فروشگاه هایی همانند بنگاه املاک، اتوگالری، طلافروشی ها و… اسناد رد و بدل شده، اهمیت زیادی دارند و در چنین اماکنی لازم هست که دوربین های خاصی نصب شود که برخی نقاط خاص همانند دخل، میز فروش و… را در میدان دید آن بوده و تصویرش کیفیت لازم را داشته باشد. این موضوع شاید در فروشگاه لباس اهمیت کمتری داشته باشد.

✅ توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، بیرون فروشگاه نیز اهمیت زیادی دارد و ممکن است اتفاقاتی برای فروشگاه بیفتد که برای بررسی آن ها، به تصاویر جلوی مغازه نیاز داشته باشیم. در صورت نصب دوربین در خارج از مغازه، توجه داشته باشید که امکان قطع دوربین برای معارض وجود نداشته باشد، همچنین بهتر است، در صورت تاریکی پیاده رو در طول شب، فکری برای روشنایی بشود.

✅ در بسیاری از فروشگاه ها، کارکرد دوربین صرفاً امنیتی نیست و ممکن است مدیریت فروشگاه برای بررسی موارد دیگری همچون، بررسی ساعات شلوغی مغازه، قفسه هایی شلوغ تر، رفتار مشتریان و… نیز از تصاویر ضبط شده استفاده کند. فروشگاه های زنجیره ای بهره بیشتری از این موضوع می توانند ببرند.

✅ دستگاه ضبط تصاویر در فروشگاه ها، نباید در دسترس عموم باشد، با توجه به تردد افراد متفرقه در فروشگاه ها، این امر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

✅ در برخی فروشگاه ها، نقاطی همانند اتاق پرو در فروشگاه های لباس وجود دارد که نباید در میدان دید دوربین های مداربسته قرار داشته باشد.

✅ در بسیاری از فروشگاه ها، با جابجایی قفسه ها و کالاها ممکن است، برخی نقاط از پوشش دوربین ها خارج شود، با نصب تعداد کافی دوربین در مکان های مناسب، این نقص را به حداقل می توان رساند.

اهمیت بازدید از محل قبل از نصب دوربین مداربسته

یکی از مهمترین مواردی که باید برای این سیستم ها در نظر داشته باشید محل مناسب برای نصب است، باید توجه داشته باشید که هدف شما از نصب دوربین مدار بسته فقط اطمینان خاطر از داشتن آن نیست، بلکه این سیستم ها از روز نصب وظیفه نظارت و ضبط همه مواردی که ممکن است از دید شما پنهان باشند را دارند، پس از کارشناسانی که قرار است برای شما سیستم دوربین مدار بسته را نصب و راه اندازی کنند بخواهید تا حتما از محل شما بازدید داشته باشند، گاهی این زمان یک ساعته می تواند از دوباره کاری ها و توقف کار به مدت چندین ساعت و یا روز بکاهد. گاهی به علت بعد مسافت و دیگر مسائل ممکن است حضور کارشناس فنی در محل شما میسر نشود، در این صورت باید خودتان دست به کار شده و مشخصات محل را با تمامی جزئیات برای کارشناس فنی شرح دهید، این کار قطعا از برخی مسایل احتمالی پیشگیری خواهد کرد.

درباره مقایسه کیفیت تصویر دوربین ها

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

اگرچه از مشخصه های مختلفی همچون پیکسل، کمپانی تولید کننده سنسور، ابعاد سنسور، لنز و… تا حدودی می توان اطلاعاتی درباره کیفیت تصویر به دست آورد، ولی نهایتا کیفیت تصویر هر برند و مارکی را باید دید و مقایسه کرد.

در بررسی کیفیت تصویر و مقایسه تصویر برندهای مختلف دوربین هم باید نکاتی را مد نظر داشت، از جمله اینکه:

  • حتی الامکان از هر برند دوربین هایی با مشخصات مساوی انتخاب کنیم، پیکسل، ابعاد سنسور، لنز و… مساوی.
  • میدان دید هر دو دوربین مساوی باشد.
  • تصاویر دوربین های مختلف ممکن است با کم و زیاد شدن نور محیط، به شکل متفاوتی دستخوش تغییر شود. تصویر بعضی از دوربین ها در نور کم زودتر دچار مشکل می شوند.
  • در مقایسه تصاویر، جزئیات تصویر همچون رگه های روی میز چوبی، طرح و رنگ لباس ها و… را مد نظر قرار دهیم تا از خطای چشم مصون باشیم.
  • رنگ منابع نور و مرزهای نوری زودتر دچار مشکل می شوند، حتما به آن ها توجه داشته باشیم.